Jak zrobić donicę ogrodową

Jak zrobić donicę ogrodową

Niezależnie od tego, czy masz duży ogród, czy maleńką działkę, istnieje kilka sposobów na zrobienie donicy ogrodowej, która będzie wyglądać świetnie. Jeśli nie chcesz wydawać setek dolarów na nowy planter, rozważ ponowne wykorzystanie starego. Możesz zamienić starą oponę w donicę, zrobić huśtawkę z opon z ziemi doniczkowej lub zrobić rustykalną sadzarkę z bali.

Donica z terakoty ma tę zaletę, że odprowadza wilgoć z gleby. Może również wysychać szybciej niż plastik. Dzięki temu jest to dobry wybór dla kwitnących bylin.

Duży ceramiczny dzbanek można wypełnić ziemią i wykorzystać do uprawy roślin jednorocznych. Upewnij się, że dzbanek ma otwór drenażowy na dnie, aby nie skończyć z przepełnioną donicą. Dobrym pomysłem jest również wyłożenie dna kamieniami, które pomogą w odprowadzaniu wody. Dodanie kamienia w dnie dzbanka może pomóc zmniejszyć ilość potrzebnej gleby.

Najlepszy pojemnik to taki, który ma proste boki i spłaszczoną górę. Pojemnik powinien być lekki, aby nie obciążał korzeni rośliny. Powinien być również przepuszczalny, aby umożliwić odpływ wody. Donica z terakoty wyschnie szybciej niż plastikowa.

Kolejną innowacją w dziedzinie doniczek są plecione sadzarki. Pojemniki te wykonane są z plastikowych doniczek przedszkolnych, które są sklejone przędzą. Jest to świetny pomysł na duże donice, ponieważ dzięki temu roślina nie jest zbyt ciężka. Plastikowe donice są również bardzo tanie. Plastikowe doniczki można znaleźć w sklepach z artykułami używanymi.

Pojemnik może być również wykonany z drewna, chociaż czerwone drewno jest lepsze dla oporu gnicia. Pojemniki drewniane są również dobre do odprowadzania wilgoci z gleby. Należy również pamiętać o czyszczeniu ich zwykłą, ciepłą wodą. Jeśli używasz nieszkliwionych glinianych doniczek, unikaj wybielacza.

Sadzarka ups-a-daisy to dobry pomysł na duże donice. Pasuje do wszystkich typów donic i pozwala na użycie niewielkiej ilości ziemi doniczkowej. Pozwala także na cyrkulację powietrza pod rośliną. Możesz umieścić go w rogu ogrodu lub w zacienionym zakątku podwórka.

Duża gliniana lub ceramiczna donica jest ciężka sama w sobie i może być trudna do przeniesienia. Jeśli używasz zbyt ciężkiej donicy, możesz kupić wózek ręczny, który pomoże Ci ją przenieść. Należy również pamiętać, że metalowe donice mogą się nagrzewać w lecie. Jeśli sadzisz kwiaty lub warzywa w upalne dni, dobrym pomysłem może być unikanie używania metalowych pojemników.

Najlepsza donica to taka, która jest najbardziej funkcjonalna i stylowa. Klasyczna urna doskonale prezentuje się na kamiennych tarasach, natomiast czysty, geometryczny kształt pasuje do współczesnych wnętrz. Dobrym kompromisem jest szkliwiona donica, która oferuje to, co najlepsze z obu światów. Możesz znaleźć szkliwione donice, które są stosunkowo tanie i stylowe.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane