Jak przygotować paszę dla kur niosek

Jeśli masz podwórkowe stado kur niosek, możesz się zastanawiać, jak zrobić dla nich paszę. W rzeczywistości jest to stosunkowo prosty proces, ale potrzeba trochę czasu, aby poznać tajniki wychowywania tych pierzastych towarzyszy. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, które ułatwią ten proces. Użycie mieszanki różnych ziaren, takich jak kukurydza, słonecznik i jęczmień, pomoże Twoim kurom w poszukiwaniu pożywienia, co zapobiegnie nudzie.

Kurczaki wymagają witamin i składników odżywczych, a domowa pasza powinna mieć około 17 procent białka. Całe ziarna zawierają tyle białka, ale możesz zwiększyć lub zmniejszyć jego ilość, dodając suplementy. Podczas przygotowywania paszy dla kur niosek, możesz użyć wytrzymałego młyna do paszy lub użyć robota kuchennego do zmielenia ziaren. Kiedy masz już składniki na domową paszę, możesz zacząć eksperymentować z różnymi proporcjami. Możesz zrobić tyle lub tak mało, jak potrzebujesz, a nawet możesz zrobić to partiami dla większego stada w razie potrzeby.

Wybierając paszę dla kur niosek, pamiętaj, aby wziąć pod uwagę sezon. Jeśli twoje stado jest na wolnym wybiegu, dokonaj stopniowego przejścia z wolnego wybiegu do zamkniętej przestrzeni. Ptaki z wolnego wybiegu powinny dostawać pełnoporcjową paszę dla niosek najpierw rano, a następnie paszę uzupełniającą w ciągu dnia. Pełnowartościowa pasza dla niosek powinna stanowić co najmniej 90% diety Twojej nioski.

Pamiętaj, że drapaki mają być przysmakiem, a nie podstawową dietą. Najlepiej stosować różne składniki i różne ilości. W okresie zimowym pamiętaj, aby ograniczyć ilość ziaren drapanych do jednej łyżki stołowej na kurczaka. Jeśli chcesz zwiększyć ilość białka, możesz uzupełnić karmę drapaną nasionami słonecznika z czarnym olejem. Pamiętaj, aby zapewnić swoim kurczakom zbilansowaną dietę – nie można się pomylić!

Kolejnym krokiem w tworzeniu paszy dla kur niosek jest dostarczenie wapnia do ich diety. Wapń jest niezbędny do zniesienia skorupki jajka, dlatego tak ważne jest, aby Twoje kury jadły dużo wapnia. Masy dla niosek powinny zawierać co najmniej 2,5% wapnia. Karmienie ich zbyt dużą ilością wapnia doprowadzi do problemów z nerkami i osłabienia skorupy jaj. Aby pomóc z wapniem, najlepiej jest zaoferować suplement wapnia, jeśli Twoje kury nioski go potrzebują. Oprócz wapnia, ważna jest zawartość minerałów śladowych w ich diecie.

Jeśli chodzi o wymagania dietetyczne, należy pamiętać, że kury nioski mają inne potrzeby żywieniowe niż pisklęta małe. Pasze dla warstw mają pomóc Twoim kurczakom w układaniu jaj stołowych, natomiast pasze dla brojlerów mają na celu produkcję jaj wylęgowych. Pasze dla hodowców mają zwykle więcej białka i dodatkowe witaminy dla rozwoju zarodka. Pamiętaj, aby dokładnie czytać etykiety przy wyborze odpowiedniej paszy dla kur niosek!

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane