Kiedy najlepiej zakładać panele fotowoltaiczne?

Fotowoltaika jest systemem, który wymaga instalacji części oprzyrządowania na dachu budynku , części w jego obrębie i przyłączenia do sieci energetycznej. Czy istnieje zależność między terminem instalacji fotowoltaiki a wydajnością systemu? Dlaczego wiosna jest najczęściej zalecanym okresem montażu paneli?

Termin montażu a oszczędności

Z racji położenia geograficznego, na okres wiosny i lata – od maja do końca września – mamy do czynienia w Polsce z największym nasileniem promieniowania słonecznego, a tym samym najintensywniejszej pracy paneli fotowoltaicznych. Dlatego też założenie instalacji już na początku wiosny, zapewni jej użytkownikom możliwość korzystania od samego początku z dobrodziejstw fotowoltaiki od Esoleo.pl, dobranie odpowiednich parametrów pracy systemu, kumulowanie energii i jej wydatkowanie. Przy instalacji wykonanej tuż przed okresem najintensywniejszego promieniowania, unikniemy na początku naszej drogi okresu, w którym praca fotowoltaiki będzie mniej wydajna – tym samym odciążymy swój budżet zaraz po sporym wydatku inwestycyjnym.

Jesień i zima – utrudniony montaż

Jesień i zima charakteryzują się niezbyt korzystnymi dla instalatorów warunkami atmosferycznymi. Nie chodzi tu jedynie o sam komfort prac montażowych – nie tym bowiem kierujemy się podczas decyzji o skorzystaniu z usługi montażu fotowoltaiki dostępnych na www.esoleo.pl. W okresie jesienno – zimowym – z uwagi na konieczność montażu ogniw fotowoltaicznych i osprzętu na wysokości, często na stromych dachach – oprócz samych już trudności tym wywołanych, montaż i prawidłowe skonfigurowanie instalacji utrudnione są przez opady atmosferyczne, śliskości i oblodzenia dachu, brak możliwości wyłapania najbardziej optymalnego kąta padania promieni słonecznych.

Wydajność fotowoltaiki zimą i jesienią

Duży stopień zachmurzenia i intensywne opady atmosferyczne to warunki nie tylko niekorzystne dla instalatorów – to również wyzwanie dla samej instalacji, która musi zostać przetestowana przed przyłączeniem do sieci i umożliwieniem jej wykorzystywania. Tzw. rozruch próbny musi zostać wykonany w momencie, w którym do paneli fotowoltaicznych docierać będzie wystarczająca ilość promieniowania, umożliwiająca rozruch wszystkich jego części – w tym niezwykle ważnego falownika. Okres jesienno – zimowy nie jest zatem najkorzystniejszym momentem montażu fotowoltaiki. Może okazać się bowiem, że z pierwszym rozruchem będziemy musieli czekać nawet kilka tygodni.

Praca inwertera w warunkach słabego nasłonecznienia

Okres jesienno – zimowy nie jest idealnym do montażu fotowoltaiki z uwagi na zdecydowanie gorsze warunki instalacji inwertera. Falownik jest bowiem urządzeniem wymagający do swojego uruchomienia osiągnięcia minimalnego napięcia prądu, co jest zadaniem niezwykle trudnym w przypadku zmniejszonej produkcji energii z paneli, dodatkowo zredukowanej oddziaływaniem niskich temperatur. Prawidłowy rozruch inwertera to również konieczność osiągnięcia przepływu prądu na poziomie 0,1-0,3 A. W okresie późnej jesieni i zimy może okazać się, że nie można będzie uruchomić falownika z uwagi na zbyt mały przepływ energii – tym samym niemożliwe będzie zweryfikowanie poprawności montażu i działania instalacji fotowoltaicznej.

Początki wiosny – zaplanuj montaż dużo wcześniej

Jeśli chcemy założyć instalację fotowoltaiczną w optymalnym momencie – w pierwszych dniach wiosny – musimy wziąć pod uwagę, że jest to termin najbardziej oblegany przez klientów. Decyzję zatem o montażu warto podjąć zdecydowanie wcześniej. Należy wówczas jak najszybciej skontaktować się tak z hurtownią lub sklepem, z którego zakupimy niezbędne elementy instalacji (wczesną wiosną liczyć należy się bowiem z koniecznością oczekiwania na zamówienie), jak i z firmą, której powierzymy zamontowanie paneli z oprzyrządowaniem – by dobrać jak najbardziej optymalny termin wykonania prac.

Inwestycja w instalację fotowoltaiczną to spore przedsięwzięcie, warto zatem zadbać, by odpowiednio się do niej przygotować, biorąc pod uwagę wszystkie zmienne i możliwe problemy, jakie spotkać mogą nas podczas montażu.



Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane